Spanie w skarpetkach – dobrze czy źle?

Odruch czy wygoda?

Dla jednych niewyobrażalnym jest, aby do snu położyć się w założonych skarpetkach i do tego stopnia starają się nie dopuścić do takiego obrotu spraw, że nawet w stanie nietrzeźwości odruchowo zsuwają je z nóg. A bo to za gorąco, a bo niewygodnie. W tym samym czasie druga strona medalu, czyli miłośnicy ciepła, nie potrafią zrozumieć, jak można spędzić noc bez dodatkowego ogrzewania stóp. Są bowiem tacy, którzy wspierają się w tym celu także termoforem.

Plusy spania w skarpetkach

Czego by nie powiedzieć, skarpetki – poprzez jednostajne ogrzewanie stóp – są pomocne przy zasypianiu, a do tego odgrywają istotną rolę w procesie wazodylatacji, czyli rozszerzaniu się naczyń krwionośnych, które dzięki temu właśnie przyspieszają nadejście snu. Ponadto spędzenie nocy w nasuniętych na stopy skarpetkach może zapobiec nagłym uderzeniom ciepła (i co za tym idzie poceniu się), ponieważ utrzymują temperaturę ciała na stabilnym poziomie. Dodatkowo, co warto wiedzieć, spanie w skarpetkach daje możliwość łatwego i skutecznego nawilżenia stóp, o ile przed ich założeniem nasmarowało się skórę kremem.

Minusy spania w skarpetkach

Przy zbyt wysokiej temperaturze ciała komfort snu zostaje zaburzony, dlatego niektórzy ludzie rezygnują z wkładaniem na siebie rzeczy, które całościowo doprowadzą do przegrzania organizmu. Jeśli zaś zachowa się niewiele niższą od normalnej temperaturę, wówczas głęboki sen powinien przyjść z łatwością. Inna sprawa, że uczucie uciskania podczas snu nie jest szczególnie przyjemne, a czasami nawet samo wrażenie, że coś okrywa stopy, może wprawić w dyskomfort, więc nawet luźne skarpetki nie będą w takim wypadku mile widziane.

Najlepsze skarpetki do spania

Aby wybrać odpowiednie skarpetki do spania należy pokierować się kilkoma rzeczami; najważniejsze z nich to niewątpliwie osobiste preferencje i, z logicznego punktu widzenia, pora roku, ponieważ nie ma sensu wkładać zimowych skarpetek podczas lata, prawda? Ponadto trzeba pamiętać o codziennym zmienianiu ich i niezasypianiu w tej samej parze, którą nosiło się w ciągu dnia. To tak w kwestii higieny. Skarpetki nie powinny uciskać, być luźne i wygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *