Przed wyruszeniem w góry należy zebrać odpowiednie ubrania!

Na Kasprowy Wierch w kapciach

Przy planowaniu zdobycia górskich pasm czy konkretnych szczytów potrzeba dobrego zorganizowania oraz fachowej wiedzy, która pomoże dopiąć wszystko na ostatni guzik i wyeliminuje ewentualne ryzyko lub jakieś niedogodności na szlaku. Bo, owszem, są i tacy, którzy pójdą latem w Tatry bez dobrego ekwipunku, a potem chwalą się zdjęciami na portalach społecznościowych, jakimi to nie są ekspertami w odniesieniu do alpinistycznych wypraw, skoro taka wojaż nie sprawiła im większej trudności nawet w samych klapkach. Tyle że we wspinaczkach górskich nie chodzi o demonstrowanie swojej głupoty.

Strój wierzchni nie jest najważniejszy

Choć wydawać by się mogło, że na podróż w góry wystarczy ubranie się bardzo grubo i ciepło, czyli na tzw. „cebulkę”. A to nie do końca prawda, ponieważ równie istotnym elementem całego stroju alpinistycznego jest bielizna. W tym wypadku chodzi o taką, która utrzyma optymalną temperaturę ciała, a zatem termoaktywną.

Bielizna termoaktywna

Prócz tego, że ma duży wpływ na zapobieganiu przegrzania organizmu lub jego wychłodzenia, doskonale radzi sobie z wilgocią, dzięki czemu skóra pozostanie sucha, a pot nie będzie wielkim problemem. Tego rodzaju bieliznę poleca się nie tylko miłośnikom wspinaczek, ale wszystkim aktywnym ludziom, którzy z dużym wysiłkiem fizycznym nie są na bakier!

Bielizna na górskie wojaże

Jeśli chodzi o bieliznę termoaktywną, która nadawałaby się na wypad w góry, dobrze jest szukać tych wykonanych z naturalnych włókien, dla przykładu – włókna bambusowe albo wełna merino. Jeśli jednak takowe nie będą akurat dostępne, można podpytać albo o włókna syntetyczne, albo włókna mieszane.  

Niemniej jednak wełna merino cieszy się naprawdę sporym powodzeniem. W skład tejże wchodzą swego rodzaju kieszonki o mikroskopijnych rozmiarach, których celem jest przechowywanie powietrza, efektem czego jest skuteczna ochrona przed mrozem podczas zimowych dni i ochrona przed upałami w trakcie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *