Jak to było z rajstopami, czyli krótka historia powstania.

Rajstopy od początku tylko dla pań?

Jakkolwiek dzisiaj słowo „rajstopy” kojarzy się przede wszystkim z kobiecym elementem ubioru, tak nie zawsze myślano o nich w ten sposób. Setki lat temu rajstopy służyły do celów bardziej medycznych niż estetycznych, ponieważ działały kuracyjnie na schorzenia krążeniowe w nogach oraz chroniły przed zimnem. Dopiero z czasem zaczęto postrzegać je jako część stroju. Kosztowały naprawdę niemałe pieniądze, również ze względu na materiał, z którego je wykonywano. W związku z tym korzystali z nich głównie arystokraci, w tym przede wszystkim, o dziwo, mężczyźni. Bywalcy salonów traktowali rajstopy jak dzisiejsze spodnie, choć trzeba dodać, że właśnie te drugie zaczęły stopniowo wypierać pierwsze.  

Rewolucja XX wieku

Myślenie o rajstopach w kategorii męskiej garderoby w końcu zostało przełamane, a stało się to w latach 20. XX wieku Wówczas pończochy połączone z majtkami, czyli coś na wzór rajstop, stały się obiektem zainteresowania kobiet, które coraz chętniej zaopatrywały się w tego rodzaju rzeczy. Na rok przed wybuchem drugiej wojny światowej na rynku odzieżowym, zasługą firmy Du Pont, pojawił „nylon”, a zatem pierwsze włókno syntetyczne. I chociaż sprzedaż prowadzono wyłącznie w kilku sklepach, nazwa „nylon” przyjęła się w języku angielskim jako określenie rajstop. To wszystko sprowokowało naprawdę duży popyt.

„Panti-Legs”

Mówiąc o historii rajstop należy też wspomnieć o tzw. „Panti-Legs”, czyli wspomnianym wcześniej połączeniu pończoch i majtek. Za ich autora uważa się Allena Ganta. Gdyby nie pewne problemy techniczne, prawdopodobnie trafiłyby do masowej sprzedaży, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo przecież obecnie trudno wyobrazić sobie, aby rajstopy w ogóle nie istniały. Jakkolwiek zmieniająca się moda raz działa na ich korzyść, a raz nie, cały czas pozostają w rynkowym obiegu. Coraz śmielsze podchodzenie do ludzkiej seksualności, a także chęć na eksponowanie nóg niewątpliwie dołożyły swoje trzy grosze do tego, aby rozsławić rajstopy w różnych kręgach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *